Music atT ST MARY'S PPerivale

Future concerts and events

All concerts are free with a retiring collection.
No tickets are issued beforehand. Just turn up !
Free parking & refreshments

Sunday March 26th 3 pm ‘The Bronte Voices' : A dramatized reading in celebration of the Bronte family. Written and directed by Robin MacGibbon.
Tuesday March 28th 2 pm Victor Maslov (piano) Brahms: Variations and Fugue on a theme of Handel Op 24, Rachmaninov: Études-Tableaux Op 33 more details
Wednesday March 29th 7.30 pm The Atea Wind Quintet Damase: 17 variations for wind quintet, Debussy: Two preludes arr for wind quintet, Mower: Jazz suite for wind quintet
Dina Duisen & Gamal Khamis (piano duo)
Grieg: Peer Gynt Suite no 1 Op 46, Kurtag: Two arrangements of JS Bach, Schubert: Rondo in A D951, Dvorak: Slavonic Dances Op 45 nos 4 & 5 more details
Sunday April 2nd 3 pm The Lipatti Piano Quartet Mozart: Piano quartet in G minor K478, Bridge: Phantasie in C minor H79, Schumann: Piano quartet in E flat Op 47 more details
Tuesday April 4th 2 pm Vitaly Pisarenko (piano) Beethoven: Sonata Op 26 in A flat ‘Funeral March', Schubert : 3 Klavierstucke D946, Liszt: Hungarian Rhapsody no 10 in E major S244/10', Liszt: Hungarian Rhapsody no 13 in A minor S244/13 more details
Sunday April 9th 3 pm Dinara Klinton (piano) Bach-Busoni: Prelude and Fugue in D BWV 532, Chopin: Piano sonata Op 35 ‘Funeral March', Beethoven: Piano sonata Op 101, Medtner: Sonata romantica Op 53 no 1 more details
Tuesday April 11th 2 pm Julian Trevelyan (piano) Schumann: Humoreske Op 20, Shostakovich: Piano sonata no 1 Op 12 more details
Wednesday April 12th 7.30 pm Alexander Ullman (piano) Bach: Toccata in C minor BWV 911, Schumann: Papillons Op 2, Tchaikovsky: The Nutcracker Suite (arr Pletnev), André Mathieu: Laurentienne no 2, Liszt: Transcendental Etude no 11 "Harmonies du soir", Stravinsky/Agosti: Firebird more details
Tuesday April 18th 2 pm Caterina Grewe (piano) Haydn: Sonata in D major, Hob.XVI:33 , Brahms: Klavierstücke Op 76, Liszt: Transcendental Etudes (selection) more details
Wednesday April 19th 7.30 pm Fenella Humphreys (violin) Viv McLean (piano) Mozart: Violin sonata in E minor K304, Prokofiev: Violin sonata in D Op 94, Franck: Violin sonata in A, Ravel: Tzigane more details
Sunday April 23rd 3 pm Ashley Fripp (piano) Mozart: Sonata in D K311, Chopin: Berceuse Op 57, Chopin: Barcarolle Op 60, Chopin: Andante Spianato and Grande Polonaise Op 22, Liszt : Années de Pèlerinage – Italie (complete) more details
Tuesday April 25th 2 pm Tomasso Carlini (pian) Bach/Busoni: Toccata and fugue in D minor, Beethoven: Sonata in F# major Op 78, Schumann: 6 intermezzi Op 4, Liszt: Reminiscences de Norma more details
Wednesday April 26th 7.30 pm Martin Cousin (piano) Chopin: Fantasy in F minor Op 49, Chopin: Preludes Op 28
The Watterton Piano Trio Beethoven: Kakadu variations Op 121a, Arensky: Piano trio in D minor Op 32 more details
Sunday April 30th 3 pm Birmingham Conservatoire Chamber Ensembles Beethoven: Piano trio in C minor Op 1 no 3, Ravel: String quartet in F, Brahms: Piano quintet in F minor Op 34 more details
Tuesday May 2nd 2pm Colin Stone (piano): Schumann: Kreisleriana Op 16, Rachmaninov: Moments Musicaux Op 16 more details
Sunday May 7th 7.30 pm West London Sinfonia Instrumental Groups present an evening of chamber and instrumental music
Tuesday May 9th 2 pm Jenna Sung (piano) Brahms: Intermezzi Op 117 nos1 & 2, Ravel: Gaspard de la nuit, Kabalevsky: Piano sonata no 3 in F Op 46 more details
Wednesday May 10th 7.30 pm Michael Petrov (cello) Erdem Misiorglu (piano) Stravinsky: Suite Italienne, Dutilleux:: 3 strophes sur le nom de Sacher, Debussy: Cello sonata in D minor
The Ellis Ensemble : Mendelssohn: Konzertstück No 2 Op114, Glinka: Trio pathétique in D minor , Villa-Lobos: Fantasia Concertante more details
Tuesday May 16th 2 pm Ana Gogava (piano) Bach: Partita no1 in B flat BWV 825, Beethoven: Sonata in E Major Op 109, Boyle: '' The Piper at the Gates of Dawn", Granados: Goyescas no 1 '' Los Requiebros'' more details
Wednesday May 17th 7.30 pm Eunsley Park (violin) Luka Okros (piano) : Schubert: Sonatina in D D384, Franck: Violin sonata in A, Tchaikovsky: Valse-Scherzo Op 34
Nicholas Mogg (baritone) Jâms Coleman (piano): Lieder by Schubert, Loewe, Ibert and Quilter more details
Tuesday May 23rd 2 pm Renata Konyicska (piano) Liszt: Sarabande & Chaconne from Handel's ‘Almira' S181, Chopin-Liszt: Six Polish Songs, Schubert-Liszt: Ständchen, Liszt: Réminiscences de Don Juan more details
Wednesday May 24th 7.30 pm
Soloists of Tchaikovky Camerata led by Natalia Lomeiko and Yuri Zhislin: Brahms : String sextet in B flat Op 18, Bruch : String octet in B flat Op posth
Natalia Hands (oboe) Jonathan Pease (piano) : Rubbra : Duo for Cor anglais and piano Op 156, Bozza : Divertissement for Cor anglais and piano, Debussy : La danse de Puck, Clara Schumann : Romance in D flat major, Saint-Saëns : Oboe sonata Op 166 more details
Sunday May 28th 3.00 pm Corinne Morris (cello) Petr Limonov (piano) : Beethoven: Cello sonata in F Op 5 no 1, Beethoven: Cello sonata in C Op 102 no 1, Beethoven: Vars on ‘Judas Maccabaeus' WoO 45, Beethoven: Cello sonata in A Op 69 more details
Monday May 29th 3.00 pm Corinne Morris (cello) Petr Limonov (piano) : Beethoven: Vars on Bei Männern WoO 46, Beethoven: Cello sonata in G minor Op 5 no 2, Beethoven: Vars on ‘Ein Mädchen' Op 66, Beethoven: Cello sonata in D Op 102 no 2 more details
Tuesday May 30th 2 pm Marisa Gupta (piano) Mompou: Scenes d'enfants - selections, Debussy: Children's Corner, Chopin: 4 Ballades more details
Sunday June 4th 3.00 pm The Artesian String Quartet: Arensky: Quartet no 2 in A minor Op 35, Schubert: String Quintet in C D956 
Wednesday June 7th 7.30 pm Musicians from Whitgift School present a programme of chamber and instrumental music.
Sunday June 11th 3.00 pm Ealing Festival Celebration Concert : featuring prizewinners from the recent festival.
Sunday June 18th 3.00 pm Chloe Mun - piano recital: Programme to follow
Wednesday June 21st 7.30 pm Huw Wiggin (saxophone) Somi Kim (piano) :Piazzolla : Three pieces, De Falla: Seven popular Spanish songs, Bernstein: West Side Story
The Seta String Sextet: Borodin: String sextet in D minor, Schoenberg : Verklärte Nacht Op 4
Sunday June 25th 3.00 pm Jiafeng Chen (violin) Alexis White (piano) Mozart: Violin sonata in Bb K454, Brahms: Violin sonata in A Op 100, Beethoven: Violin sonata in C minor Op 30 no 2, Gershwin/Heifetz: Three preludes
Wednesday June 28th 7.30 pm The Barbican Chamber Ensemble: Mozart: Piano Quartet in G minor K478, Schubert: Piano Quintet in A D667 ‘Trout'
   
   

Home | Events Archive | Musicians | History | Pictures | Video | Friends | Contact Us
Search